Festival Results

Banbury Festival Results 2018

  • Susan Taylor
Name Place Mark Section
Ivy Saunders 1st Place 84 Marks Baby Character
Amelie French 1st Place

2nd Place

84 Marks

83 Marks

Baby Vocal

Baby Character

Katie Pacpaco 3rd Place

2nd Place

84 Marks

84 Marks

Baby Song & Dance

Baby Ballet

Beatrice Labuda 1st Place 85 Marks A Novice Modern
Poppy Wolton 1st Place

1st Place

85 Marks

84 Marks

A Character

A Novice National

Isabella Gaal 1st Place

2nd Place

85 Marks

84 Marks

A Tap

A Character

Alma Todoran 4th Place 82 Marks A Character
Isabella Freeman 2nd Place

2nd Place

84 Marks

84 Marks

A Tap

A Ballet

Isobel Stuchfield 1st Place

4th Place

85 Marks

82 Marks

A Ballet

A Tap

Rosa Camilleri 3rd Place 83 Marks A Ballet
Annice Dubbrava 1st Place 87 Marks B Lyrical
Liz Sorilla 1st Place

1st Place

2nd Place

2nd Place

87 Marks

86 Marks

86 Marks

86 Marks

B Ballet

B Modern

B Character

B Lyrical

Dionne Sindayen 3rd Place

2nd Place

3rd Place

85 Marks

84 Marks

85 Marks

B Ballet

B Song & Dance

B Character

Matilda Davey 2nd Place

3rd Place

2nd Place

86 Marks

85 Marks

83 Marks

B Ballet

B Lyrical

B Novice Tap

Bea Vidal 2nd Place

2nd Place

3rd Place

4th Place

4th Place

4th Place

4th Place

84 Marks

84 Marks

85 Marks

83 Marks

82 Marks

84 Marks

84 Marks

B Tap

B Modern

B Ballet

Junior Vocal

B Song& Dance

B Character

B Lyrical

Clara Field 1st Place 85 Marks B Song & Dance
Katie Crowther 2nd Place

4th Place

84 Marks

83 Marks

C Song & Dance

C Character

Charlotte Woodcock 3rd Place

3rd Place

85 Marks

81 Marks

Inter Vocal

C Song & Dance

Daisy Simpson 3rd Place 81 Marks C Song & Dance
Molly Budd 3rd Place 85 Marks Inter Vocal
Lara Dimaculangan 3rd Place 84 Marks C Lyrical
Poppy Lister 2nd Place 85 Marks C Tap
Maisie Winspear 4th Place

4th Place

4th Place

83 Marks

83 Marks

81 Marks

D Lyrical

D Tap

D Ballet

 

Morgan Denison 1st Place

1st Place

1st Place

2nd Place

4th Place

4th Place

87 Marks

86 Marks

86 Marks

83 Marks

83 Marks

83 Marks

D Character

D Lyrical

D Song & Dance

D Ballet

D Tap

D Modern

Aimie Moses-Wright 3rd place

4th Place

4th Place

82 marks

83 Marks

81 Marks

D Song & Dance

D Tap

D Ballet

Hannah Woodcock 1st Place

3rd Place

3rd Place

4th Place

4th Place

4th Place

87 Marks

83 Marks

83 Marks

83 Marks

82 Marks

84 Marks

Senior Vocal

E Ballet

E Song & Dance

E Character

E Tap

E Lyrical

Cassie Brockbank 2nd Place

4th Place

84 Marks

82 Marks

E Tap

E Ballet

Morgan & Hannah 1st Place

1st Place

87 Marks

86 Marks

Senior Cabaret Duet

Senior Vocal Duet

Josie & Eleanor 2nd Place 82 Marks Inter Vocal Duet
Junior Ballet Group 1st Place 85 Marks Junior Classical Duet

 

Also congratulations to all STDA pupils that won places in the vocal sections under Georgia Brooks Vocal Tuition.

 

Dionne & Clara 1st Place 84 Marks Junior Vocal Duet
Clara Field 1st Place 86 Marks Junior Vocal
Millie Southam 3rd Place 84 Marks Junior Vocal
Katie Crowther 2nd Place 86 Marks Inter Vocal
Morgan Denison 4th Place 84 Marks Inter Vocal
Laura Jakeman 4th Place 84 Marks Inter Vocal
Ellie Alsworth 4th Place 84 Marks Senior Vocal

 

Congratulations to the following pupils for receiving festival awards.

Poppy Wolton – Highest Junior Novice Classical Mark & Highest A Classical Mark

Beatrice Labuda – Highest Junior Novice Cabaret Mark

Isobel Stuchfield – Highest A Classical Mark

Isabella Gaal – Highest A Cabaret Mark

Liz Sorilla – Highest B Classical Mark

Annice Dumbrava – Highest B Cabaret Mark

Morgan Denison – Highest D Cabaret Mark & Highest D Classical Mark

Clara Field – Highest Baby or Junior Vocal Mark

Hannah Woodcock – Highest Inter or Senior Vocal Mark

Hannah & Morgan – Highest Mark Vocal Duet & Highest Mark Senior Duet / Trio

Liz Sorilla – Adjudicators Choice Award for Most Promising Junior

 

STDA won a total of:

18 – 1st Places   17 – 2nd Places  14 – 3rd Places  18 – 4th Places & 14 – Festival Awards

Comments are closed.